9 Οκτ 2011

Σεμπάστιαν Φέτελ άνετος νικητής και εφέτος ο μικρότερος πιλότος της F1 και της Red Bull-Reno.

Σεμπάστιαν Φέτελ νικητής και εφέτος ο μικρότερος πιλότος της F1

Ορίστε ο ποιο μικρός πιλότος της Formula 1 αυτός είναι ο Σεμπάστιαν Φέτελ

είναι ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της σεζόν 2011-2012 στο πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1. Ο Γερμανός πιλότος μπορεί να τερμάτισε στην τρίτη θέση στη Σουζούκα, ωστόσο πανηγύρισε τον δεύτερο συνεχόμενο Παγκόσμιο τίτλο του! Ο πιλότος της Red Bull = Racing Renault - f1 υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του, τη φετινή σεζόν। Εκκίνησε 12 φορές από την πολ ποζίσιον, πήρε τη νίκη εννιά φορές, ενώ είχε 14 συμμετοχές στο βάθρο. Το αποτέλεσμα; Να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής με 324 βαθμούς, τέσσερα γκραν πρι, πριν το τέλος της σεζόν। Στην πίστα της Σουζούκας και στη σκιά του Φέτελ, ο Τζένσον Μπάτον πήρε την καρό σημαία, την πρώτη του στην Ιαπωνία, με τον Φερνάντο Αλόνσο να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου। Η εν λόγω κατάταξη βάζει φωτιά στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος που ακόμη παραμένει ανοιχτή.